Za pár let či měsíců většina z nás, studentů,  Zlín opustí. Co se stane pak? Po nás přijde potopa? Statutární město Zlín je toho názoru, že určitě ne, a nechalo připravit dokument „Strategie rozvoje statutárního města Zlína do roku 2020 – Zlín 2020“. Daný dokument s odstrašujícím názvem v zásadě řeší, jaký bude Zlín v roce 2020 – konkrétně jeho ekonomický rozvoj, trh práce, vzdělávání, bydlení, bezpečnost, doprava, cestovní ruch, životní prostřední a z pohledu studentů hlavně kultura a sport.

Celý dokument je k dispozici na oficiálních stránkách města Zlín a na facebooku najdete stejnojmennou skupinu.

Začněme něčím, co máte přímo před očima. Zeleň v centru Zlína je super – tři parky v centru města a stromy osázená je minimálně každá druhá ulice. Co chtít víc? Maximálně to, aby nepřišel nějaký koumák a nezačal ty stromy kácet. Centrum je v pohodě, ale, jak se shodují občané města, městské části, dál než 500m od Zlatého Jablka, mají ještě velké rezervy. Na facebookové stránce „Strategie rozvoje statutárního města Zlína v roce 2020“ najdete například návrhy na zazelenění přístupové cesty k nádraží směrem od Čepkova (myslím, že tu panelovou cestu proklíná každý, ať už jde v podpatcích s kufrem na kolečkách, nebo v nových teniskách s krosnou na zádech. Další skvělý nápad je projekt High Line, který by se hodil do areálu Svit. Jedná se o jedinečný projekt, který byl zrealizován například v New Yorku – Walking above the West Side. V zásadě vezmete například starou rozpadající se vlakovou trať, osázíte ji zelení, zajistíte choditelný povrch, pár laviček a vznikne unikátní park na dosud špatně využitelném místě.

„Zlín 2020 – Chytré, kreativní, podnikavé a udržitelné město“. Toto je hlavní myšlenka dokumentu, a aby byla splněna, musí se město aktivně pustit do zlínské kultury a sportu. Ostatně nejvášnivější diskuze, která se na facebookové stránce dokumentu objevila, se týkala hlavně sportu. Nejpraktičtější návrhy z řad občanů byla hřiště na fotbal a volejbal, nebo basketbalová hala.  Hodně chtěné je ve Zlíně také praktické propojení cyklostezek a celkově zpřístupnění centra cyklistům. Tady se můžu ohánět i osobní zkušeností, protože jsem začátkem tohoto semestru taky začala jezdit po Zlíně na kole. Pokud nechcete autům překážet a riskovat na tříproudových silnicích, po kterých se, díky jednosměrkám,  na kole stejně nikam nedostanete, tam musíte chtě nechtě na chodník, mezi všechny celodenně zasněné chodce a maminky s kočárky. Zkrátka nikdo nejásá, ať jedete kdekoli. Další věcí je, že z města skoro úplně zmizely stojany na kola. Cením univerzitu, protože jako jediná před většinou svých budou stojany má, ale ve zbytku města slouží pouliční lampy nebo zábradlí, na což se zase nedívají dobře městští strážníci.

Mimo všeobecně známé sporty, se ale objevily i návrhy zcela originální, například vybudování areálu Cable Wake Park Mosquito. Doporučuju najít si na Youtube stejnojmenné video. Kdyby byl tenhle vodní sport jako forma našeho povinného plavání, tak by si hned všichni přestali po doktorech shánět papíry „nemůžu plavat, jsem alergická na chlór“…

Mezi výstřednější přání občanů patří například curlingová dráha, baseballové a softbalové hřiště nebo lukostřelba.  Super nápadem jsou rozhodně bobová dráha nebo volně přístupné lanové centrum, které je zatím v ZOO a na Mladcové, kde ale momentálně shánějí sponzory a pronajímají pouze větším skupinám.

Druhou věcí, do které mají studenti nejvíce co mluvit, je kultura. Jak moc jste či nejste spokojeni se společenským životem ve Zlíně?  Kromě divadla, různých výstav a koncertů filharmonie v Kongresáku, se o hodně kulturních akcí se staráme i my studenti. Například Vítání prváků, Antiples, Majáles, BusFest nebo každoměsíční Indie Night. Otázkou je, jestli Vám to stačí? Máte nějaké představy o tom, jak by nás město mohlo ještě více zkulturnit? Z řad studentů se ozývají prosby o obnovu Galerie 12, který byl v budově 32 – přes den učebna výtvarníků, přes noc party hard. Podobný prostor by našel velkého využití. Dále by byly potřeba prostory pro druhý rockový klub typu Golem. Sprejerské umělecké duše touží po zdech na graffiti a hudební zase po volně přístupné zkušebně pro kapely.

Na sport a kulturu se následně váže i turistický ruch. Ten, jako v kterémkoli jiném městě potřebuje peníze na rekonstrukce památek.  Ale na facebooku se v komentářích dočtete, že bychom potřebovali například cizojazyčné brožury pro turisty. S tím by neměl být zas až takový problém – drtivá většina z nás studentů nějaký ten jazyk ovládá, takže co takhle napsat na město, že př. anglicky umíte, a pár vět o tom, jak byl Baťa boží, jim do brožury rádi za pár korun přeložíte? 😉

Takže závěrem – co by se líbilo vám? Bydlíte v odlehlejší části Zlína a oceníte zalesnění nevyužitých ploch okolo železniční trati Zlín-Otrokovice? Jste kulturní typ a toužíte po nových místech, kde by se dali pořádat jedinečné seance poezie s podkresem metalu? Nebo ve vás dřímá sportovní duch, který čeká s rozběhem jen na výstřel z pistole města Zlína?

Vaše jedinečné postřehy se mohou stát součástí zlínské vize.

Jak by to tedy mělo podle vás ve Zlíně vypadat za 8 let?

Sebi

Zdroj: Studentská unie UTB

 

Komentáře