Jestliže Tě název tohoto článku zaujal a dovedl Tě až sem, je na 90 % jisté, že jsi právě nastoupil/a do prvního ročníku na UTB. Právě pro Tebe jsme připravili tento výcuc nejužitečnějších informací.

Dozvíš se nutné info o Portálu UTB, o menze a kolejích, ale také doporučíme oblíbené kluby a diskotéky (a hospůdky, samozřejmě) a poradíme, jak se dá ve Zlíně naložit s volným časem. Jednoduše se Ti pokusíme ukázat Zlín očima starších (a snad i zkušenějších) spolužáků.

dory

IS/STAG (http://portal.utb.cz/wps/portal/)

Všichni na něj nadáváme, všichni ho nenávidíme, ale všichni ho musíme používat. Doba starých, dobrých indexů už pomalu končí – i Univerzita jde s dobou.

Pomocí Portálu si zapisuješ všechny volitelné, povinně volitelné a povinné předměty. Na konci semestru si potom právě skrz Portál vybíráš termíny jednotlivých zkoušek. Jak se spřátelit s Portálem Ti už jistě vysvětlili při oficiálním zápisu, ale jistota je jistota.

Své přihlašovací jméno dostane každý na zápisu ve škole. Tak například přihlašovací jméno Marie Novákové by bylo m_novakova (tedy za předpokladu, že by na fakultě nebyla jiná M. Nováková – tato shoda se dál řeší přidělením osobního čísla, např. m1_novakova). Heslem pak zpravidla bývá Tvé rodné číslo. Doporučujeme změnu hesla, aby se dobře pamatovalo, Portálu se prostě nevyhneš.

Po úspěšném přihlášení stačí prokliknout Studium na horní liště a Předzápis na liště vlevo. U každého předmětu se můžeš informovat o počtu kreditů, které získáš jeho úspěšným zakončením. Předmět lze zakončit zápočtem (většinou písemný test – hodnocení splnil/nesplnil), klasifikovaným zápočtem (hodnoceno A-F, případně FX) nebo zkouškou (ústní, písemná – hodnocení A-FX).

Co se týče kreditového systému: za 1. rok musíš nasbírat minimálně 50 kreditů (standardní zatížení je 60), celkově za bakalářské studium je povinné minimum 180.

Za bakalářské studium musíš také splnit 4 semestry sportovních činností, z toho jeden semestr musí být plavání. Neptej se proč, prostě to tak je. Naštěstí máš možnost vybírat ze široké škály různých sportů, takže pro každého se určitě najde to pravé. Sportovní činnosti se většinou zapisují později, než klasické předměty (většinou týden před začátkem semestru), doporučujeme si toto datum zjistit a pečlivě hlídat. Lepší, než se pak půl roku trápit u volejbalu (true story). Každoročně taky bývá zmatek v místech konání, jelikož jsou roztroušena po celém Zlíně (i mimo něj). Právě proto jsme letos připravili mapku sportovišť, kde se můžeš v klidu informovat, kam vlastně jít.

U angličtiny můžeš volit z více úrovní, záleží na tom, na jakou se po střední škole cítíš. Ve výběru Ti může pomoct sylabus, který se Ti ve STAGu objeví po kliku na konkrétní úroveň. Najdeš tam vypsanou gramatiku a náplň pro celý semestr, můžeš se tak zorientovat a posoudit, co už máš zvládnuté a co Tě teprve ještě čeká.

Stipendia

O ubytovací stipendiu žádáš také skrz STAG, konkrétně Studium – Moje údaje – Stipendia studenta. Tam jen vyplníš číslo účtu a počkáš na rozhodnutí. Je-li ti uznáno, nemusíš se o to už po zbytek bakalářského studia vůbec starat, bude Ti vypláceno automaticky.

Prospěchové stipendium znamená mít na konci školního roku buď 1,0 nebo do 1,15. Žádost se podává na začátku dalšího školního roku.

To by tak bylo vše, co nás napadá k úskalím Portálu. Je to boj, ale zvládli to ti před tebou, tak proč ne Ty? 🙂

images (5)

ISIC

První týden ve škole dostaneš svou kartičku. Hlavně ji hned neztrať! Pustí tě s ní do knihovny, otevírá ti dveře, platíš s ní v menze… A když si připlatíš, dostaneš na ni licenci ISIC.

Každý rok máš možnost licenci prodloužit (nezapomeň si na konci letního semestru pohlídat deadline), ale to je samozřejmě na tobě (prodloužení stojí asi 220,-). Některé banky (KB, Česká spořitelna) v rámci studentských účtů přispívají na ISIC, rozhodně stojí za to si to zjistit.

Peníze na kartu je možné vložit u okénka v menze U4, u pokladny v restauraci U13 a pomocí automatů, které najdeš v každé budově menzy. Minimální vklad na kartu je oficiálně 200,-, ale když se hezky usměješ, nebývá problém vložit méně. Zas tak moc se to nehrotí 🙂

Btw, osobní číslo na kartě je taky jeden z potřebných údajů k účtu, který máš v knihovně.

Tolik asi k důležitosti průkazu.

Menza, knihovna, kolej

Studenti z FHS, FMK, FT, FaME mají dvě možnosti stravování: menza U4 (Štefánikova) je klasická stravovna s frontou, plastovými tácy a hlukem. Přesto člověk bývá častěji rychleji najezený, než když navštíví možnost číslo 2: restaurace v Univerzitním centru (U13). Tady se můžeš najíst za stejné studentské ceny jako v menze, jen bývá často problém „chytit“ stůl. Nezřídka se stává, že před vstupem stojí řada hladových strávníků, kterým nezbývá nic jiného, než počkat na volné místo. Na druhou stranu si potom člověk v klídku sedne a nechá si přinést jídlo až pod nos. Koho by napadlo, že je to stále „jen“ menza?

Třetí možností je pak bufet v budově U2 – tedy na Fakultě managementu a ekonomiky.

Pro studenty FAI, kteří to mají k Univerzitnímu centru přeci jen trochu z ruky, je tu menza Jižní svahy (U5). Ta je sice pro většinu studentů mimo dosah, ale pokud máš vyučování na U5, nebo tam míříš na tělocvik, je fajn se tam podívat na něco malého na zub.

Jídelníček na současný i nadcházející týden najdeš na oficiálním webu kolejí a menzy   https://koleje.utb.cz/jidelnicek.php nebo na studentském portálu www.suport.cz.

K UTB patří celkem 4 ubytovací zařízení: Koleje T. G. Masaryka, Štefánikovy koleje, Antonínovy a ještě soukromé koleje T. G. Masaryka.

Mezi studenty obecně vítězí koleje TGM, Jana o nich říká: „Jsou sice nejdražší, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsem byla nadšená. Vybavení naprosto skvělé. Jediná nevýhoda kolejí je taková, že návštěvy jsou kontrolovány a omezovány hodinou (pouze do 12 hodiny noční).“

O názor na TGM koleje se s námi podělil také David: “TGM z mýho pohledu pro studenta ideální. Pokud se ráda vyspíš, tak pokoje na stranu do kopce, protože Erasmáci rádi řvou. Cena 3 tisíce, cca 5 let po rekonstrukci, takže bydlení pro studenta na úrovni. Dobrá ubytovatelka, skvělá adresa. Kdy tě zajímalo něco konkrétního, dej mi vědět. Bydlím tam 5. rokem a až teď uvažuju, že půjdu jinam.”

Hodnocení park-in kolejí (soukromé TGM) poskytl Ondra a Dominika:

Ondra: “Prvák jsem prožil na park-inu (soukromé TGMka).
Hodnocení: 2- (+ kousek od školy, dobré vybavení, relativně klid);
(- není výtah [ale zdraví to prospěje :)], vyšší cena 2880 Kč, málo místa).”

Dominika: “Celkovo som bola spokojná, mali sme na izbe vlastnú kuchyňu a kúpeľňu, izby boli dobre zariadené, slušné, čisté, najväčším plus bola asi vzdialenosť od školy (3 minúty pešo), bol tam relatívne kľud, takže ako stvorené pre tých, čo sa chcú učiť no a nevýhoda je akurát pomerne vysoká cena a to, že tam nebol výťah a izby boli akurát na najvyšších dvoch poschodiach, na druhej strane, človek mal aspoň každý deň rozcvičku”

Dlouholetou zkušenost se Štefánikovými kolejemi má Michal: “Závan sociálního realismu je cítit z každého pokoje, včetně povlečení s nápisem Gottwaldov. Společná kuchyň, záchody a sprchy se můžou zdát nepraktický, ale jen do té doby, než zjistíš, že každé ráno je dočista vydrhnou uklízečky. Z tohoto důvodu, a také kvůli krátké cestě do centra jsou štefánky nejlepším místem, kde jsem mohl být. Jenom bacha na „kolejbáby“, ty jsou tady drsný a plní přesně své povinnosti.”

A Antonínovy koleje? Petr o nich říká toto: “Velky prostor na pokojích s novým a kvalitním pracovním nábytkem a vybavená kuchyň. Rozložení je podobné jako v klasickém bytě:3-4 pokoje s kuchyní a koupelnou. Koupelna sice není žádný luxus, ale účel plnila bez problémů. Občas je noční klid rušen akcemi, které se konají ve vedlejším MusicLandu Áčko. Pro studenty FMK je to celkem daleko, takže nedoporučuju těm, kteří mají problém s dochvilností.“

Častou chybou studentů bývá, že s problémy s kolejemi jdou na Studijní oddělení. Nutno říct, že s něčím takovým Tě tam pošlou do pryč. Koleje jsou spravovány zvlášť, je potřeba vychytat úřední hodiny a dny (ubytovatelka se vyskytovala v různé dny na různých kolejích).

311770_10151098044513827_778506356_nS univerzitní knihovnou se blíže seznámíš už během prvního, informačního týdne (případně si ji můžeš hned najít na Facebooku a Twitteru). Dozvíš se, jak pracovat s knihovním systémem, jak si půjčovat knížky a jak využít všechny výhody, které ti knihovna UTB nabízí. Zapamatuj si také, že 4. patro knihovny Ti kdykoli poskytne zázemí a potřebný klid v podobě relax room, která je vybavena fatboyi, sedačkami, dekami a automatem na kávu. Prostě nejlepší knihovna ever.

Další obecné informace najdeš na univerzitním webu www.utb.cz a také na studijních odděleních konkrétní fakulty.

Suport.cz

Suport.cz je studentský portál, jehož obsah je tvořen především studenty. Přispívat může prakticky každý, kdo projde krátkou, jednoduchou registrací (možné je i přihlášení přes facebookový účet) bez tématického omezení. Studenti zde publikují inzeráty, reportáže, postřehy, pozvánky na zajímavé akce nebo novinky o dění na Univerzitě. Studentská unie zde také pravidelně přispívá tiskovými zprávami a zajímavostmi z pořádaných akcí.

V pravé části najdeš i odkaz na jídelníček menzy, na již zmíněnou mapu sportovišť a také na web Jaký je týden.

Takže, jestli máš něco na srdci, nebo potřebuješ cokoli sdělit ostatním studentům, neváhej a hoď to na Suport. Každý příspěvek nás těší.

Jaký je týden.cz

Při sestavování rozvrhu si nejde nevšimnout, že se Ti liší rozpis na sudý a lichý týden a někdy bývá opravdu náročné hlídat si, který z nich zrovna platí. Z tohoto důvodu připravila Studentská unie jednoduchý web jakyjetyden.cz, který Ti snadno a rychle pomůže v orientaci.

Akademický senát

Jednou za čas se také pořádá zasedání Akademického senátu UTB, kde členové podrobně projednávají chod Univerzity, schvalují nařízení a plánují další kroky. Aby bylo toto zasedání úplné, musí být mezi jeho členy zastoupeni i sami studenti, a to prostřednictvím zástupců, které si sami zvolí. Doporučujeme Ti proto dohledat, kdo v současné době zastupuje Tvoji fakultu (zpravidla 2 lidé). Tito spolužáci by měli na senátu prezentovat Tvé případné stížnosti, požadavky a připomínky (budou-li opodstatněné a ověřené, samozřejmě). Jsou tu proto, aby zprostředkovávali kontakt mezi studenty a senátem, neváhej se na ně proto kdykoli obrátit.

376770_10151133996723827_1764945306_n

Večer za zábavou

Ve Zlíně je několik studenty oblíbených klubů, které jsou v úterý a ve středu nacpané k prasknutí. Přímo v centru je to Golem (blízko Prioru), kde se často konají různé koncerty a je to také jeden z partnerských klubů Studentské unie, což znamená, že tu pořádá své akce.

Pokud si raději poslechneš retro a oldies, doporučujeme Flip (u gyrosu), který je teď nově zrekonstruovaný a vylepšený. Stejně jako v Golemu, tak i ve Flipu se konají akce Studentské unie.

Na místě bývalého Music Land klubu je nyní nově pojmenovaný a zrekonstruovaný Uni club. Studenti, kteří bydlí na Antonínkách to mají opravdu blízko, nachází se totiž hned ve vedlejší budově kolejí.

Klub Metro je spíš pro ty, kteří holdují taneční muzice. Je také čerstvě po rekonstrukci a své návštěvníky láká na bohatý program a výhodné ceny spiritů.

Nesmíme zapomenout ani na Blok 12 (pár kroků od zlínského mrakodrapu). Přes den útulná kavárnička, kde se můžeš přes poledne i dobře naobědvat, večer skvělé místo pro zábavu.  Rozmanitý hudební program můžeš sledovat na oficiálních stránkách klubu www.blok12.cz

Nutno dodat, že ve všech těchto klubech Studentská unie každoročně pořádá oblíbenou studentskou akci Vítání prváků, na kterou se můžeš těšit už v říjnu.

Co se hospod týče…

405114_463180657054698_2059631154_nDevítku doporučujeme v případě, že máš v plánu skloubit zábavu, jídlo a pití. Taková pizza, bowling a pivko totiž vůbec není špatná kombinace. Vyzkoušeno 🙂

Výborné pivní speciály mají v Zelenáčově šopě. Každý týden se točí nabídka různých českých i zahraničních piv a nestává se, že by nabídce bylo méně než 6 druhů piva přímo na čepu. Hodně velké plus je, že v Šopě se nekouří.

Pro celovečerní posezení je skvělá i hospoda U Máců, kde pečou výbornou pizzu a nabízejí skvělého tankového Zubra 11° za bezkonkurečních 23 Kč.

Za zmínku také stojí restaurace U Sedmi hříchů, kde výborně vaří a v rušných dnech zavírají v pozdních nočních, až v brzkých ranních hodinách.

Legendární hospůdkou pro FMK people se stal Plamínek. Není sice přímo v centru, ale zase tam můžeme hrát na klavír, sedět u krbu a zpívat. Každá akce v Plameni je legendární.

Studenti FAI a všichni, co bydlí na Jižních Svazích chodí do své tradiční hospody Bamboo – je velká, je hned u U5 a taky se tam dost často konají nejrůznější studentské akce.

Pokud hledáš rychlou a vydatnou svačinku, zajdi do nově otevřené bageterie Arktic Casual Food, kterou najdeš hned vedle Golemu. Můžeš si vybrat hambáč nebo bagetu z nabídky, nebo si poskládat jednu přesně podle chuti.

Pro ty nejvytrvalejší jsou ve Zlíně hned dva Synot nonstopy – jeden je přímo vedle Golemu, druhý je vedle Metra.

Samozřejmě, takových míst je ve Zlíně ohromné množství – každý si prostě časem najde tu svou oblíbenou.

Co s volným časem

Městské divadlo Zlín každoročně nabízí zvýhodněné lístky pro studenty. Program na tento rok najdeš na webu. Součástí Divadla je i oblíbená kavárna Dílna 9247, kde se můžeš po představení potkat s ostatními diváky, případně se samotnými herci a nasát trochu bohémské atmosféry.

Ani o kina ve Zlíně není nouze. Multikino Zlaté jablko má k dispozici několik sálů. Velké kino Zlín rozhodně nedostalo svůj název jen tak náhodou. Stojí za to tam na nějaký film zajít, už jen kvůli té atmosféře. Navíc, každé úterý promítá Golden Apple pouze za 99,-. Sledujte program.

Kromě univerzitní knihovny, která nabízí jen odborné tituly, se můžeš přihlásit i do městské knihovny, která je zároveň i Krajskou knihovnou. Bližší info tady.

Oblíbenou zlínskou atrakcí je výhled z místního „mrakodrapu“ – 21. budovy zlínského Svitu, Krajského úřadu Zlínského kraje, kde je taky k prohlédnutí slavná pojizdná kancelář Jana Antonína Bati. Nejvyšší patro mrakodrapu je také nejvyhledávanějším místem nešťastných duší, které (jak to říct ne moc drasticky?) mají touhu létat. Tím nechci samozřejmě nikoho navádět, jen aby Tě nepřekvapilo, že Tě na terasu možná doprovodí hlídač, který má zabránit možným skokanům.

madagaskar-friends

zdroj: kafe.cz

Každý Zlíňák se taky musí minimálně jednou ročně podívat do ZOO Lešná.  ZOO v současnosti prochází opravami, úpravami a přístavbami, které budou dokončeny v roce 2014. Nenech si ujít!

Pro milovníky tance taky máme nabídku pravidelných tanečních kurzů ve Zlíně. Informace o jednotlivých kurzech najdeš na klubovém facebooku.

 

 

Akce a eventy

64186_522779197761510_792434240_n

Ve Zlíně se pořád něco děje. Velkou zásluhu na tom má Studentská unie. Pořádá různé akce od Vítání prváků, což je tradiční mega party na uvítání nových spolužáků, přes veřejné rozsvícení Univerzitního vánočního stromečku s občerstvením a hudbou, až po širokou škálu přednášek v rámci projektu PředneSU Vám (loni jsme tu měli například Karla Janečka nebo Václava Moravce).

Každoročně se taky ve Zlíně koná Zlínský filmový festival, letos to bude už 54. ročník. A to je vážně parádní akce: letní kino, filmů, kolik zvládneš, prostě príma týden.

Taky studenti FMK se zasluhují o dění ve Zlíně tím, že každoročně pracují na různě zaměřených projektech jako je například Miss Academia, Busfest, Culturea a spousta dalších. Určitě se o nich brzy dozvíš víc.

Věříme, že si to tu zamiluješ.

Enjoy!

Studentská unie UTB

O Studentské unii UTB

OLYMPUS DIGITAL CAMERA“Ahoj,

jsem Jakub Jan Kučera, prezident Studentské unie UTB.

Tato organizace je seskupení studentů a kamarádů, kteří mají chuť dělat velké věci, projekty a akce. Pořádáme například parties, chill out akce, přednášky zajímavých lidí, ale i kulturní a společenské události. Prostě se snažíme zlepšovat studentský život na UTB, jak nejlépe umíme, užíváme si u toho spoustu zábavy a sbíráme drahocenné zkušenosti.

Pořád hledáme nové lidi, kteří přemýšlejí stejně jako my, a mají chuť dělat na projektech, které ovlivňují studentský život na naší univerzitě. Pokud máš chuť se zapojit, ozvi se nám na email su@utb.cz, kontaktuj přímo mě, nebo jakékoli jiné členy SU.

Jestli chceš zůstat v obraze, mrkni občas na naše weby suport.cz a su.utb.cz, kde se dočteš o novinkách z prostředí univerzity a samozřejmě SU. Pro ty nejaktuálnější informace doporučuji sledovat naše profily na Facebooku nebo Twitteru.

Studenti vdechují Zlínu parádní atmosféru, tak buďme všichni tvůrci tohoto jedinečného prostředí. Ať je na co vzpomínat!

Mějte se!

Džej-džej”

Zdroj: utb.cz, SU

 

Komentáře