Stěžuješ si někdy, že je školní výuka založená jen na bezduchém memorování? Přijde ti, že probíraná látka je abstraktní a chybí jí propojení s praxí? Slýcháváš slova jako euroskeptismus, integrace, embargo, nebo předsednictví v Evropské unii, ale nedokážeš si představit, jak vlastně mezinárodní organizace fungují a jakou mocí a prostředky disponují? Zajímá tě, jak mohou instituce jako OSN, NATO a EU zasáhnout do našeho každodenního života?

Přihlas se na Pražský studentský summit a nech se zasvětit do tajů diplomacie. Staň se na půl roku součástí projektu, kterého se každoročně účastní 350 studentů z celé republiky.

Obsahem pravidelných setkávání budou odborné diskuse a zajímavé přednášky, ale i simulace jednání mezinárodních organizací. Studenti středních škol mohou zasednout do orgánů Organizace spojených národů anebo se stát jedním z 28 delegátů Modelu NATO.

Průběh ročníku je rozložen do šesti měsíců. Řetězec pěti přípravných setkání ti poskytne mnoho prostoru na to, abys ze sebe postupně setřásl nervozitu, vypiloval své argumentační schopnosti a naučil se prosadit si svůj názor mezi ostatními. Závěrečná čtyřdenní konference je nejen výstupem toho, co ses naučil, ale i příležitostí zakusit, jak svět diplomacie vypadá v celé své vážnosti a eleganci.

Práce diplomata začíná vyhledáváním informací. Ty se naučíš, jak faktografickou základnu, která je delegátovým odrazovým můstek, vystavět co nejpevněji a nejefektněji. Na ožehavé problémy se nepodíváš jen povrchně, ale nahlédneš do zákulisí, kde budeš hledat klíč k jejich řešení. Nemusíš se zabývat problematikou, která je ti úplně cizí. Zvol si orgán, který ti je svým zaměřením nejbližší. Pestrou paletu projednávaných otázek tvoří témata z oblastí lidských práv, vzdělání, nebo životního prostředí.

Co ti účast na Summitu přinese? Nebude toho málo. Otevřou se ti dveře do kolektivu mladých a zapálených lidí. Zlepšíš si soft-skills i všeobecný přehled. Uděláš krok vpřed, díky kterému si možná vyjasníš, kam v budoucnu směřovat.

Přijímací řízení do Modelu OSN probíhá do 30. září. Pokud se chceš stát delegátem Modelu NATO, máš čas přihlásit se do 13. října. Nepromarni příležitost a přihlas se včas! Více informací na www.studentsummit.cz.

Zdroj: Michaela Šrámková

 

Komentáře