Určitě jste si všimli frmolu v našem Univerzitním centru (U13). A na svědomí to má Ples UTB 2015! Od pondělí je spuštěn předprodej lístků a jako bonus i prodej benátských masek. A já si včera odchytla mladého podnikatele Roberta Drábka, který se předevčírem vrátil z Benátek a dovezl pořádnou várku originálních benátských masek. Setkala jsem se s opravdu zajímavým člověkem, který už v mladém věku provozuje úspěšnou firmu FANTAGHIRÓ, S.R.O., která nabízí luxusní a unikátní zboží. Jak se dostal k benátským maskám, čím se vlastně zabývá a co se v businessu naučil? To vše a mnohem více se dozvíte níže. 

 
TEAM_PHOTO_boss

Jak se vám líbí tady ve Zlíně? Jak to tady dneska šlape?

Dnes je první den co tu masky prodáváme. Máme tu krásné hostesky od lokální společnosti Imperial Agency se kterou jsme navázali úspěšnou spolupráci, je tu plno inteligentních lidí, kteří když se s nimi bavím dokážou ocenit kvalitní, luxusní ruční práci. Jsem velmi spokojený.

Vaše firma FANTAGHIRÓ, S.R.O. má opravdu široký sortiment. Dle čeho vybíráte produkty, které prodáváte?

Rozhoduji se intuitivně, jsem velmi náročný a věřím že to, co se libí mě se bude líbit naším ještě náročnějším zákazníkům, kteří vždy přesně vědí  co chtějí. Neustále se snažíme rozšiřovat náš sortiment, v současné době například chystáme vlastní šarži ledového a slámového vína. Dohodli jsme se, se zkušeným vinařem, který nám poskytl vinice a své know-now.

Hlavní myšlenkou naší společnosti je do ČR dovážet  luxusní zboží a umělecká díla ze všech koutů světa, která jsou zvláštní, luxusní, něčím výjimečné a špatně se hledají.

A u masek bych se zastavila. Je to velmi netradiční zboží. Jak jste se vůbec k maskám dostal?

V roce 2010 jsem vycestoval s přáteli autem do Benátek. Chodil jsem ještě na obchodní akademii
a jako správní studenti jsme chtěli co nejvíce ušetřit tak nás v malinkém autě jelo 5. Po osmi hodinách mačkání se v autě jsme konečně dojeli do Benátek, kde se odehrával slavný karneval. Byla to pro mne neuvěřitelná rána, energie tamních lidí je neskutečná. Všichni se usmívají a jsou v pohodě, nikam se nespěchá, což je oproti ČR celkem změna.

V tamním „krámku“ jsem si koupil masku typu Zanni (dlouhý nos) a byl jsem v ní pak po celou dobu karnevalu jako tisíce ostatních.  Když jsem se vrátil domů, vystavil jsem si ji v kanceláři na stole. Ihned se stala středem pozornosti. Obchodní partneři, zákazníci ale i přátelé se mne neustále ptali, kde jsem něco tak zvláštního získal, kde se tu v ČR dá koupit.

Tehdy jsem si uvědomil, že chci i ostatním umožnit vlastnit něco co má srdce a svou vlastní duši…a tehdy to vše začalo.

masky

Prodej masek na U13 je v plném proudu

Kde jste vůbec našel kontakt?

Z vnitřní strany masky máte vždy razítko a specifickou pečeť dané manufaktury, která masku vyrobila. Tradičních manufaktur je v Benátkách již málo (paradoxně jim dělá problémy také Čína), dalo mi to trochu hledání a určitě jsem se díval i na reference a pak jsem se rozhodl že dané manufaktuře napíšu e-mail. Uběhl týden, dva týdny, měsíc a pořád žádná odpověď. Smířil jsem se s tím, že můj e-mail někdo smazal jako spam jak to děláme my všichni každý den. Ale pak následující den z ničeho nic přišla odpověď, poslali nám katalog, vytvořili jsme první objednávku a zaslali zálohu. Vtipné na tomto příběhu je to, že se prostě dál už nic nedělo..nikdo se tři měsíce neozval, objednávku nám nepotvrdil prostě nic. Začal jsem propadat panice, že jsme někomu naletěl..tak jsem odchytil kamaráda, který  tvrdil že umí „dobře“ italsky a zavolali jsme tam. Čekal jsem, že to zvedne nějaká babička, nebo že to číslo prostě nebude existovat..ale ozval se příjemný ženský hlas, který nám řekl že než abychom mluvili špatně italsky tak bude lepší mluvit anglicky 🙂 a potvrdila nám objednávku, řekla přesně „Jo, máme to tu pro vás připravené, můžete si pro masky přijet“. Tak jsem sedl do auta a jel jsem rychle do Benátek.

Benátské masky jsou dost tradiční záležitostí. Jak se vůbec taková maska vyrábí?

Masky se vyrábí z tzv. „papírmašé“, což je směs drceného papíru a lepidla, dříve se tam přidávala
i mouka aby byla maska krásně bílá. Každá manufaktura má však vlastní složení a know-how, které se většinou dědí a přísně se hlídá. Vše se dělá od počátku až po konec ručně. Zajímavé je například, že každá malířka co zdobí masky má vlastní styl zdobení na základě kterého zkušené oko pozná, kdo danou masku vyrobil, je to ve své podstatě něco jako podpis daného umělce. Papírmašé se ručně modeluje do různých forem, nechá se zaschnout a dále se maluje, zdobí kamínky atd.

Vždy mě fascinoval tvar masek. Jak vyrábí tak přesné tvary?

Každá manufaktura si střeží své vlastní originální historické formy nejčastěji ze 14. století, podle kterých vytvořili nové „moderní“ odlitky aby ty staré nezničily a dále se neopotřebovávali. Tvary jsou univerzální, aby seděli dobře na obličeji a byly pohodlné.

No ale člověk s větším nosem bude mít asi trochu problém.

Člověk s velkým nosem si musí koupit masku s ještě větším nosem. 🙂

Do Itálie, předpokládám, jezdíte v celku často. Máte nějaké zajímavé zážitky z cest?

Zážitků mám mnoho v tomto je Itálie kouzelná. Když jsem byl v Benátkách poprvé, tak jsem zabloudil. Tři hodiny jsem chodil pořád dokola v kruhu (ale nebyl jsem v tom sám, potkával jsem pořád dokola tváře i dalších zoufalých turistů), kolem těch samých kaváren a obchodů. Pak mne začal pozorovat jeden starý Ital, který seděl v kavárně a pil kávu. Když mne viděl jít okolo po desáté, tak si klepal na hlavu no a když jsem šel okolo po dvacáté, tak se zvedl chytl mě za ruku a vyvedl mě na náměstí San Marco. Lidé v Benátkách jsou úplně jiní.

Další zkušenost je například ta, že jsem jel pro zboží a po 8 mi hodinách jízdy když jsem konečně dorazil celkem unavený na místo a potřeboval jsem rychle naložit zboží a odjet mi slečna která zrovna kouřila u vchodu řekla Roberte (protože v Itálii si přece všichni tykáme) „Já mám teď siestu, budu se ti věnovat až za hodinu“ a dál pozorovala jak se pomalými pohyby posunovala mračna po obloze. Začal jsem se smát a uvědomil jsem si, že si tam lidé nevytváří uměle stres jako my tady u nás. Tam to tak nějak vše plyne, až se to udělá, tak se to udělá, nikdo se kvůli Vám nepřetrhne.

Ples se nám už kvapem blíží. Co jste si nachystali pro náš Reprezentační ples?

Pro ples jsme dle požadavku Studentské unie UTB nechali vyrobit speciální edici masek, která je nádherná a již se nikdy nebude opakovat. Dále máme určitá překvapení, které ale uvidí až návštěvník plesu a nebudeme je prozrazovat.

kolekce UTB

Speciální kolekce pro UTB

Jak tak vidím, tak toho máte za sebou spoustu. Co jste se za ty roky působení v businessu naučil? Čím se řídíte?

Naučil jsem se pokoře, a neustále věřím a chci věřit tomu že i v dnešní době když si s někým podám ruku tak daný slib bude platit a nemusí být podložen smlouvou, kde bude plno kliček a právních obratů. Je právě na nás, na „mladé generaci“ abychom tuto obnovili.

Měl jsem mnoho nepříjemných schůzek, kde mi s ledovým klidem lhali lidé do očí a naopak úžasné
a nepopsatelné schůzky které si pamatuji víc než ty negativní.

FANTAGHIRÓ, S.R.O.  jsem vybudoval z nuly, z myšlenky a opravdu škaredého náčrtu na papíru (jsem  totiž levák) a na vše co se podařilo jsem hrdý. Občas je to velmi těžké a tvrdé, to pochopí opravdu a pouze jen ten kdo podniká a má podobnou zkušenost jako já. Mám radost, že se plní můj sen a naše progresivní společnost neustále ve všech směrech expanduje.

Hodně mě v tomto směru ovlivnila kniha „4 dohody“, kterou nám krásně interpretuje ve svém divadelním představení Jaroslav Dušek a podle které se snažím řídit anebo třeba The Secret je úžásná záležitost.

Naše motto zní: „Realitu kolem nás omezuje pouze naše vlastní fantazie“ někdo tomu nerozumí
a nechápe to, kdo však porozumí a otevře oči, dokáže cokoli a v tohle já věřím.

A na Ples se těšíte?

Těším se a moc! Určitě bude úžasný, žádný den ani noc se nikdy znovu nebudou opakovat proto je důležité si každou chvíli užít na maximum a zvlášť tento večer, který je výsledkem tvrdé práce spousty lidí, kterým bych chtěl poděkovat. Zejména studentské unii UTB, seznámil jsem se díky této akci se spoustou úžasných lidí, kteří jsou sami o sobě osobnosti už teď a věřím že o nich v budoucnu hodně uslyšíme jak v soukromém ale i ve státním sektoru.

Děkujeme za rozhovor! A teď už vzhůru do příprav na benátské plesování!

Reprezentační ples UTB 2015

Zdroj: Redakce SUPORT

 

Komentáře