Jako správný markeťácký špeh miluju objevovat kouzlo světa umělců a návrhářů. Baví mě ta atmosféra ateliéru, ten úplně odlišný svět. Jeden z velmi zajímavých lidí, které jsem měla tu čest potkat a poznat, je Tereza Otáhalíková, studentka pátého ročníku Designu oděvu naší krásné školy. O tom, jak je Terezka zajímavá osoba, si můžete počíst v následujících řádcích.

portret

Ahoj Terko! Před nějakou dobou jsem byla na ateliéru pochopila jsem, že jedeš do Moskvy. Mě to hrozně zajímá, ale vůbec vlastně nevím, co jsi tam dělala. Povíš mi o tom něco?

Asi před dvěma měsíci jsem se dověděla, že si mě paní Beáta Rajská vybrala na základě doporučení naší profesorky paní Petříčkové, jako jednu ze tří studentek, které ji budou doprovázet na přehlídku do Moskvy a předvedou zde svou tvorbu v domě Viačeslava Zaiseva. Měla jsem ohromnou radost, protože jsem v Rusku dlouho nebyla a strávila jsem zde důležitou část svého dětství.

A Moskva mě jednoduše nadchla. Viačeslav Zaisev byl nejpopulárnější  v sedmdesátých a osmdesátých letech, a to nejen jako designér, ale taky jako ilustrátor, básník nebo kostýmní výtvarník, což je vidět v jeho tvorbě. Jeho modely jsou dramatické, barevné, teatrální, někdy až kýčovité. Má skvělý tým lidí, který nás hrozně hezky přijal a k výstupu každého designéra přistupoval individuálně.

Viděla jsem tvůj krásný kabát, který sis speciálně pro tu příležitost ušila. Řekni nám něco i o sobě. Jak ses do branže vůbec dostala a takové ty věci.

Tuhle otázku neee. Nikdy nevím, co na ni mám odpovídat. Hlavně si myslím, že je to úplně zbytečné řešit a pídit se po tom, protože je v podstatě úplně jedno, kdo se k tomu jak dostal. Pro mě jsou hlavní ty výsledky, co z toho vzniknou.

Mnohdy nezáleží ani na tom, jestli člověk daný obor vystudoval. Podívej třeba na Dolce & Gabbana. Dolce byl krejčí a Gabbana byl grafik, ale dohromady jsou skvělé duo a doplňují se. Já jsem chtěla být malířka a ilustrátorka a taky mě to dovedlo jinam.. a na tom záleží.

Už jsme to nakously. Jsi u vás na ateliéru vlastně první, co začala používat laser a plexisklo. Jak tě to napadlo?

Plexisklo je pro mě osobně velice krásný a příjemný materiál, který mi stále odkrývá různé způsoby, jak se dá zpracovávat a formovat, a to nejen jako aplikace na oděv, ale také jako šperk. Právě i proto jsem vytvořila zvlášť kolekci šperků. Nově také chystám spolupráci se šperkařskou firmou, která bude vyrábět kolekci ve stříbře.

tereza otahalikova- CRYLO_LITIC_8

Moskva určitě nebyla první přehlídka tvé kolekce. Kde ještě jsme tě mohli vidět?

Před několika lety jsem poprvé na Prague Fashion Weeku předvedla se svou kamarádkou kolekci Evil twin v rámci soutěže Start up, v roce 2014 pak na akcích jako Unique Fashion Week nebo Fashion Live! v Bratislavě.

Jaké máš plány do budoucna? Máš nějaké cíle, za kterými si jdeš?

Momentálně se snažím soustředit veškeré své síly na diplomovou kolekci, která je inspirovaná právě Ruskem.

Má to co dočinění s tvou poslední návštěvou Ruska (Moskvy)? 

Určitě. To, že jsem tam byla, se mi nakonec neuvěřitelně hodilo, protože jsem si uprostřed roku uvědomila, že moje práce není tak úplně košér, jak bych chtěla, a rozhodla jsem se změnit téma. Nechala jsem se inspirovat svým dětstvím, které jsem strávila právě v Rusku, v Petrohradě, kam jsem často jezdila.

Jak se dá rozpracovat Rusko do kolekce? To mě teda mega zajímá 🙂

Je to kolekce, která má tři části – v první pracuju s historickým oděvem, tradičními ruskými korunami, je to takové dost pohádkové. Ráda si pohrávám s detaily a doplňky. V kolekci budou například kožené kabelky ve tvaru tradiční matrjošky.

V druhé části si trošku dělám srandu ze „socíku“, inspirovala jsem se velkými městy jako je Moskva nebo Petrohrad. Potkáš tam velké výstavby panelákových sídlišť a těchto betonových monster, no najednou mezitím bum prásk stojí nádherný pravoslavný kostel s cibulovými věžičkami. I v této kolekci jsem se rozhodla pracovat se svým oblíbeným plexisklem.

Mám tam jeden model inspirovaný válečnými veterány s uniformami přeplněnými odznaky a medailemi. Třetí část kolekce je moderní, jsou to odkazy na dnešní konzumní společnost, třeba kabát s potiskem vodky a podobně. Je to vše dělané s nadsázkou… 11. června se koná závěrečná přehlídka absolventských kolekcí 3. a 5. ročníku Exit 2015. Letošní ročník máme v plánu takový malý videomapping během přehlídky, abychom navodili konkrétní atmosféru kolekce. Sama jsem zvědavá, jak to celé dopadne.lookbook fashionlive

No a pak jsem Terezce poděkovala za rozhovor, rozloučila se a dalších 30minut si povídala o věcech, do kterých vám nic není. Pac a pusu, mi milí 🙂 

Zdroj: Redakce SUPORT, Linny Machová

 

Komentáře