Letošní ročník projektu Culturea se nezadržitelně blíží. Celý tým ze sebe mačká poslední zbytky organizačních sil a zdá se, že odšťavňovač Horsta Fuchse bude proti tomu všemu hadra. Tahle jízda bude 102% Rauch, tím si buďte jistí!

Do třetice všeho dobrého! Už jen 10 dní nás všechny dělí od vypuknutí dvoudenního maratonu (nejen) uvnitř i okolo našeho zlínského zámečku. Právě potřetí se totiž 28. a 29. dubna přiřítí do Zlína multikulturní festival Culturea pod taktovkou bohémů z FMK!

Kam se hrabe Ryanair, Wizzair a další nízkonákladovky – za kilo do Francie a Brazílie a navíc bez kufrů – to je nabídka, která se prostě neodmítá.

A co je vlastně na té Francii a Brazílii, na těch dvou zemích, které budou dva dny twerkovat zadky Zlíňáků, jinak hrdých na své valašské frgále, klobásy, kroje a cimbálovky, tak úžasného?  Je toho mrtě a i díky tomu všemu bude minimálně 48 hodin nuda ve Zlíně nedostatkový matroš.

 FRANCIE

Frantíci mají obecně image nafintěných, nadutých, éterických intoušů, kteří jsou bez baretu na hlavě jako mrtvoly bez hlíny. Jejich ego prý sahá tak daleko, že (obzvlášť) v poslední době strkají nos do všeho, do čeho jim nic moc není. Mluví výhradně francouzsky, v případě výjimečného ohrožení jejich egoismu zvládají ku vlastnímu překvapení obstojně i angličtinu a němčinu. A to i přesto, že v jejich čele stojí jakýsi Hollanďan.11149223_10204076687225987_1691731822_n

Jejich TOP zálibami jsou víno, jídlo, víno, jídlo, … natahování dotací z EU, narcismus a taky házení koulemi do šířky i do dálky – tzv. pétanque. Vyspělým západním civilizacím udělali radost především sýry – zvlášť pak svým camembertem, kterým speciálně Češi nazývají téměř jakýkoli sýr kulatého tvaru, dále pak všestranně využitelnou gilotinou a šampaňským (obojí v minulosti s radostí kombinované – jen ta radost byla asi jednostranná …). Od gilotiny vás Culturea ušetří, ale nezaručujeme, že svou hlavu i tak při té vší nádheře neztratíte. Francie je až na pár arabských jarních a zimních momentů, kdy se nedoporučuje pohybovat se v okolí jakékoli redakce, (více)méně bezpečnou zemí. Čas od času ji s radostí napadnou východní soudruzi z NDR, přičemž pak svou nadvládu s radostí postují formou selfíček u Eiffelovky.

11173694_10204076689906054_1125019336_n11122335_10204076693266138_815903839_n

BRAZÍLIE

Co se povah týče, letošní Culturea zase až tak odlišné země nevybrala. Nespoutaní Brazilci podobně jako rádobyelegantní Francouzi pečlivě dbají o své ego, mají úplně stejně v paži čas – což souvisí i s tím egem, neboť už přešli i na vlastní, tzv. „brazilský“ čas. Automaticky tedy připočítejte k času schůzky s typickým Brazilcem 45 minut, minimálně.

High five si Francouz a Brazilec dají i co se jejich ignore listu týče. Ten na obou stranách (a na té brazilské obzvlášť) zahrnuje veškeré úřední, policejní i další „bezpečnostní“ složky. Nezávislost na nikom a na ničem je jejich povaha v té nejzkrácenější zkratce. Výjimkou je snad jen koks a banány, o jejichž skvělé kombinovatelnosti nedávno přesvědčili společně s kolumbijskými kolegy i nás. Jejich společný pokus udělat z nudného středoevropana euforií překypujícího „nadčlověka“ skrze zbrusu nový kolumbijsko-brazilský týden. V Hnidlu sice nevyšel turismus Čechů, v jižní Americe se ale bezpochyby rapidně zvýšil.

11160340_10204076687065983_376454604_n

 Jediní dva lidé, které Brazilec veřejně uznává, jsou Messi a František. A pokud nevíte, kdo to je, nevadí – oni to ani nejsou Brazilci a vlastně ani nejsou nijak moc důležití.

Ve Francii jsem mluvil o sýrech, alkoholu a jejich specifickém vztahu k hlavám. Brazílie zase světu ukazuje, jak dělat správně kafe a jak kopat do míče tak, aby se člověk trefil alespoň do něj (čeští hráči by se mohli inspirovat, hm?). Nutno říct, že po posledním fotbalovém mistrovství – to je taková ta hurá akce s velkým množství infarktů, úrazů, zlomenin, pouličních válek a někdy i válek regulérních – jsou spíš hrdí na to vaření kafe než na svou hodně malou kopanou.

Kávu ale umí opravdu dobrou, to jim jen tak nějaký skopčák neupře. Všechny jejich druhy se jmenují santos. Se Santou mají ale jen pramálo společného. Pořád to ale zní líp a vznešeněji, než naše presíčka, piccola, gigola a další … a hlavně ví, jak tu proslulou brazilskou kávu vařit.

11124551_10204076687105984_1840708174_n

Kombinace kofeinu a kokainu nemůže samozřejmě zůstat bez následků. A tak se brazilský národ sem tam – asi tak 24 hodin denně 7 dní v týdnu, oddává národnímu sportu č. 2 – sambě. Samba je všude, samba je božská, což je ostatně i překlad slova „semba“. Má prý spoustu pravidel a dokonce i přesně dané tempo 50 taktů za minutu. To je ale jen krycí manévr, aby samba vypadala stejně vznešeně jako francouzský kankán. Ve skutečnosti jde o 50 káv a lajn za minutu a ‚samba‘ jsou vlastně veškeré nekoordinované pohyby do všech světových stran, což z ní dělá výjimečně mezinárodní tanec.

Chcete si tohle všechno dosyta a na vlastní kůži zkusit, ochutnat, zažít? Není nic snazšího! Neváhejte a během příštího týdne kupujte lístky na letošní festival Culturea! Celý jeho tým i s celou Francii a Brazílii a vším, co k nim patří, už na Vás čeká!

Culturea 2015

Zdroj: Redakce SUPORTu, Lukáš Koutný

 

Komentáře