Ještě před tím, než si na Vítání prváků 13. října vymažete paměť, můžete si zajít na stand-up comedy Chutilo vám páni?, kde hlavní (a jedinou) roli zahraje Pavol Seriš. Ve zkratce jde o absurdní pohybovou stand-up komedii jednoho herce. A myslíme si, že to prostě musíte vidět. Začínáme ve 20:00 ve 14|15 Baťově institutu.


ps2Na začátku jste studoval jazyky (angličtinu a norštinu), hodně cestoval až později se dostal k divadlu. Jaký je Váš herecký příběh? 

Amatérsky jsem se divadlu věnoval, už když jsem studoval jazyky, a občas jsem i vystupoval. Když jsem dokončoval magisterské studium, dal jsem si přihlášku na JAMU a ono to vyšlo. Škola mi dala většinu toho, co umím: psát, hrát, tvořit, hýbat se….

Na Vítání prváků 2015 se ukážete se svou úspěšnou hrou „Chutilo vám, páni?“, která vznikla ve spolupráci s hercem a režisérem Arnoštem Goldflamem. Jak jste se k sobě a k této hře dostali?

Přihlásil jsem se k němu do Autorského semináře, která tehdy na JAMU vedl. Tam jsme psali různé dramatické kusy a skeče. Celý letní semestr 2011 jsem to tvořil, pan Goldflam mě směroval a radil mi, protože taky rád vystupuje v různých one-man show. A v listopadu 2011 měla hra „Chutilo vám, páni?“ premiéru.

To šlo celkem rychle… V průběhu hry se „vtělíte“ do více než 20 různých postav, což je celkem úctyhodný výkon. Jak to děláte, připravujete se na to nějak? 

„Chutilo vám, páni?“ mělo nedávno v Praze 80. reprízu, takže ji už mám dobře zažitou. Každopádně si ji vždy před vystoupením projdu a hlavně potřebuji pořádný strečing.

Bez pořádného strečinku Pavol Seriš na plac nejde. Proč asi?

Bez pořádného strečinku Pavol Seriš na plac nejde. Proč asi?

Hra „Chutilo vám, páni?“ počítá s aktivní účastí publika. Jak to v praxi vypadá?

Tato hra je kombinací pantomimy a pohybového divadla, takže pracuje s imaginárními postavami a předměty. Spoustu věcí si musí divák sám dotvořit, stává se tak spolutvůrcem.

To chce špetku kreativity… Utkvěli Vám v paměti nějací obzvlášť kreativní diváci?

Občas jsou diváci kreativnější, než si divadlo žádá, hlavně když přijdou po pár skleničkách. Nejkreativnější jsou ale diváci z řad dětí. Jednou mi asi tříleté dítě vyskočilo na pódium a chtělo hrát se mnou. Asi nevyznávalo divadlo jednoho herce…

Vypadá to tak. Po filozofické fakultě jste šel studovat Ateliér klaunské scénické a filmové tvorby. Věnujete se raději komedii než vážnému herectví?

Ano, zaměřuji se převážně na komiku. Smích je každopádně důležitější a zdravější emoce než smutek.

Co je podle Vás nejlepší věc, kterou jste za svou hereckou kariéru zažil?

Nejlepší je, že si dělám, co chci, hraji své vlastní hry a bez problémů mě to živí. Nemám žádného šéfa, který by mi rozkazoval. Stejně tak je skvělé, že díky tomu cestuji na různé zahraniční festivaly. Jen za poslední rok jsem hrál například v Itálii, Maroku, Íránu či Libanonu.

A prozradíte nám o sobě něco zajímavého?

Zajímavého? Chodím spát zásadně po půlnoci, preferuji víno před pivem a nemám rád hořčici.

A co byste na závěr pověděl čtenářům a snad i vašim budoucím divákům?

Že se na vystoupení velmi těším. Ve Zlíně jsem ještě nikdy nehrál, tak ať se přijdou podívat na energickou pohybovou komedii.

Děkujeme za rozhovor 🙂


Pokud máte komedii v krvi a chcete zhlédnout jediného herce ve dvaceti rolích,  „Chutilo vám, páni?“ vám bude po chuti. Takže 13. října, 14|15 Baťův institut ve 20:00.

To chcete vidět, ne?

To chcete vidět, ne?

Zdroj: Redakce SUPORT, Michaela Jelenová

 

Komentáře